Munkahelyi jóllét


Mit jelent a munkahelyi jóllét fogalma?

A munkahelyi jóllét röviden a munkahelyen való kiteljesedést jelenti. Bővebben azt a tudatosságot és azokat az aktivitásokat értjük alatta, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a munkavállalók egészségesebbek legyenek és biztonságban, elégedetten érezzék magukat a munkájuk végzése közben. Tudatában legyenek annak, hogy hasznos tevékenységet folytatnak és lehetőségük legyen a személyes és szakmai fejlődésre.

Miért indokolt és szükséges a munkahelyi jóllétet fejleszteni?

A túlzott munkahelyi stressz - amellett, hogy az egészségre ártalmas - csökkenti a motivációt és így a teljesítményt is, továbbá hosszú távon aláássa az elköteleződést.

Magyarországon a munkavédelemről szóló 1993. évi törvény jogszabályi szintre emelte és a munkáltatók számára előírja a munkahelyi pszichoszociális kockázati tényezők felmérését és ezek kezelését.

Milyen beavatkozásokkal lehet elősegíteni a munkahelyi jóllétet?

Az első és legfontosabb, hogy legyen szándék, akarat, egy döntés, miszerint az adott munkahelyen dolgozók elkezdenek törődni önmagukkal és a jóllétükkel.

Ezután következhet a helyzetfeltárás és szükségletfelmérés, melyek során felmérik, hogy melyek a már eddig is működő – lehet, hogy nem is tudatosan alkalmazott, de bevált – aktivitások, jó gyakorlatok, amik a munkatársak jóllétét szolgálják, illetve, hogy milyen fejlesztésekre, új elemekre van szükség a jövőben.

A helyzetfeltárás módszerei lehetnek:

  • vezetői interjúk,
  • kérdőíves felmérések a munkatársak körében,
  • fókuszcsoportos műhelymunka stb.

A következő lépés lehet egy a munkatársak képviselőiből szerveződő munkahelyi jóllét munkacsoport létrehozása, mely egy közösségi tervezési folyamat eredményeképpen elkészíti a fejlesztési programot. Majd megkezdődhet a gyakorlati megvalósítás.

Mi várható a munkahelyi jóllétet fejlesztő program sikeres megvalósulásától?

Egyéni szinten fejlődnek a munkatársak kompetenciái (pl. önreflexió, tudatosság, kreativitás, autonómia stb.), növekszik az elégedettség, hasznosság és felelősség érzésük. Mindezek együttvéve nagyobb motivációt és elköteleződést eredményeznek. A hatékony munkahelyi jóllét programok hozzájárulnak a betegségek megelőzéséhez, a rugalmas ellenállóképesség növeléséhez.

Amennyiben a munkahelyi jóllét a szervezeti kultúra meghatározó részévé válik, ez egészségesebb szervezeti működést és minden téren nagyobb hatékonyságot eredményez, és akár stratégiai előnyt is jelenthet a szervezet számára .